Onze ecologische impact in 2025

DNS Belgium doet al jaren heel wat inspanningen om haar impact op klimaat en milieu zo klein mogelijk te maken. Zo trachten we in onze dagelijkse organisatie steeds de meest ecologische keuze te maken, en hebben we binnen onze ecologische impact drie duidelijke impactdomeinen en strategische doelstellingen geformuleerd: 

  • 1. We verkleinen onze eigen CO₂-impact
  • 2. We moedigen actief het hergebruik aan van elektronisch bedrijfsafval via Digital For Youth
  • 3. We stimuleren duurzaamheidsacties bij onze Registrars en Registranten

1. Onze CO₂-impact: emissies en reductieplannen

Sinds 2016 berekenen we systematisch onze klimaatvoetafdruk om inzicht te krijgen in onze CO₂-impact en gerichte reductieplannen op te kunnen stellen. 

Hieronder vind je een overzicht van onze emissies, de maatregelen die we in 2025 namen om onze impact te verkleinen en de reductiedoelstellingen die we onszelf opleggen. 

1.1. Klimaatrisico’s en klimaatstrategie

Als beheerder van digitale infrastructuur heeft DNS Belgium slechts een beperkte blootstelling aan fysieke klimaatrisico's in vergelijking met organisaties met productieactiviteiten of een uitgebreide logistieke keten. In het kader van onze dubbele materialiteitsanalyse uit 2024 identificeerden we geen klimaatgerelateerde thema's die financieel materieel zijn voor DNS Belgium. We verwachten daarom geen materiële impact van klimaatgerelateerde risico's op onze financiële prestaties of bedrijfsactiviteiten op korte, middellange of lange termijn. 

Dat neemt niet weg dat klimaatverandering een belangrijke maatschappelijke uitdaging blijft. Daarom hebben we de CO₂-impact van onze eigen activiteiten wel als materieel impactthema opgenomen in onze duurzaamheidsstrategie. Via ons klimaatplan 2024-2030 engageren we ons om onze uitstoot verder te reduceren in lijn met de doelstellingen van het Klimaatakkoord van Parijs. 

1.2. Klimaatplan 2024-2030 

DNS Belgium werkt al sinds 2016 actief aan het verkleinen van zijn klimaatimpact. Het eerste klimaatplan liep van 2016 tot 2023 en leidde onder meer tot de omschakeling naar groene stroom, de verdere elektrificatie van het wagenpark en verschillende maatregelen rond duurzame mobiliteit. 

In 2024 stelden we een nieuw klimaatplan op voor de periode 2024-2030. Bij de ontwikkeling ervan hielden we rekening met klimaatwetenschappelijke inzichten over de emissiereducties die nodig zijn om de opwarming van de aarde te beperken in lijn met de doelstellingen van het Klimaatakkoord van Parijs. Op basis daarvan bepaalden we onze reductiedoelstellingen voor de komende jaren. 

Het klimaatplan bevat reductiedoelstellingen voor onze volledige klimaatvoetafdruk: 

  • 42% reductie van scope 1- en scope 2-emissies tegen 2030
  • 25% reductie van scope 3-emissies tegen 2030 

Samen komt dit neer op een reductie van 32,1% van onze totale uitstoot tussen 2023 en 2030. 

In 2025 werden de klimaatvoetafdrukken van 2023 en 2024 opnieuw berekend op basis van geactualiseerde gegevens, emissiefactoren en een uitgebreidere inventaris van onze infrastructuur. Omdat 2023 het referentiejaar van ons klimaatplan vormt, werden ook de absolute reductiepaden herberekend. 

De nieuwe doelstellingen voor 2030 bedragen: 

  • 26,22 ton CO₂-equivalent voor scope 1 en 2 samen (ten opzichte van 49,31 ton CO₂-equivalent in 2023);
  • 80,07 ton CO₂-equivalent voor scope 3 (ten opzichte van 106,87 ton CO₂-equivalent in 2023);
  • 106,29 ton CO₂-equivalent voor onze totale klimaatvoetafdruk (ten opzichte van 156,15 ton CO₂-equivalent in 2023). 

De ambitie van het klimaatplan bleef daarbij ongewijzigd: enkel de absolute uitstootdoelstellingen werden aangepast op basis van de herberekende klimaatvoetafdruk. De procentuele reductiedoelstellingen voor 2030 blijven identiek.

 

1.3. Onze uitstoot in 2025 

Ons totale energieverbruik bedraagt 143,77 MWh, waarvan 97,12 MWh elektriciteit (45,74 MWh hernieuwbare en 51,39 niet-hiernieuwbare elektriciteit) en 46,65 MWh niet-hernieuwbare brandstoffen.

Onderstaande figuur toont hoe het energieverbruik van DNS Belgium in 2025 verdeeld was over verschillende activiteiten en energiebronnen. 

 

Energiegebruik 2025
EnergiegebruikAandeelType stroom / energie
Elektriciteit voor eigen kantoorruimtes (Ubicenter en Engels Plein) en on-premises servers (tot verhuis)26,20%Groene stroom
Elektriciteit voor gemeenschappelijke delen van Ubicenter20,20%Grijze stroom
Elektriciteit voor laadinfrastructuur17,10%Mix van groene en grijze stroom
Elektriciteit thuiswerk (schatting)5,80%Belgische elektriciteitsmix
Verwarming gemeenschappelijke delen van Ubicenter10,60%Aardgas
Verwarming thuiswerk (schatting)10,20%Aardgas
Brandstoffen bedrijfswagens9,80%Benzine en diesel

Het totale energieverbruik van DNS Belgium daalde van 225,44 MWh in 2024 naar 143,77 MWh in 2025 (-36%). 2025 was een overgangsjaar waarin DNS Belgium verhuisde van Ubicenter naar Engels Plein. Het energieverbruik voor thuiswerk wordt geraamd op basis van het aantal thuiswerkdagen, het aantal VTE's en het gemiddelde energieverbruik van een Belgisch huishouden. Vanaf 2026 zal het energieverbruik volledig betrekking hebben op de nieuwe locatie, waardoor de impact van de verhuis op ons energieverbruik en onze energiemix duidelijker zichtbaar zal worden. 

Voor het jaar 2025 hebben we onze totale klimaatvoetafdruk berekend op 160,09 ton CO₂-equivalent (CO₂eq). Onze emissies zijn onderverdeeld in drie scopes: 

  • Scope 1: Directe emissies, die goed zijn voor 10,43 ton CO₂eq, wat 6,5 % van onze totale voetafdruk vertegenwoordigt.
  • Scope 2: Indirecte emissies van ingekochte energie, verantwoordelijk voor 7,56
  • ton CO₂eq, wat 4,7% van het totaal is.
  • Scope 3: Andere indirecte emissies, die 142,10 ton CO₂eq bedragen en daarmee 88,8 % van de totale emissies uitmaken. 

CO₂-impact in perspectief 

Deze absolute cijfers tonen onze totale impact, maar om dit beter te begrijpen, zetten we het af tegen de schaal van onze organisatie en activiteit, en onze omzet. 

CO₂-uitstoot per VTE en geregistreerde domeinnaam
Uitstoot van broeikasgassen (BKG) per VTEtCO₂eq4,22
Uitstoot van broeikasgassen (BKG) per geregistreerde domeinnaamkgCO₂eq0,093

De totaal berekende uitstoot van 160,09 ton komt neer op een uitstoot van 4,22 ton CO₂eq per voltijds-equivalent (VTE) of 0,093 kilogram CO₂eq per geregistreerde domeinnaam (.be, .vlaanderen, .brussels). 

De broeikasgasintensiteit zet vervolgens onze CO₂-uitstoot af tegenover onze omzet. Met een totale uitstoot van 160,09 ton CO₂eq en een omzet van €8.814 225 in 2025 bedraagt onze broeikasgasintensiteit 1,81638E-05 (≈0,00001816), wat neerkomt op ongeveer 18,16 gram CO₂eq per euro omzet. Voor de berekening van deze uitstootintensiteit nemen we onze volledige klimaatvoetafdruk op, inclusief scope 3-emissies. Voor scope 2 hanteren we marktgebaseerde emissiecijfers, in lijn met de berekeningsmethodologie die we sinds 2016 toepassen. 

 

1.4. Evolutie sinds het referentiejaar 2023 

Samen met onze partner Ecolife actualiseren we jaarlijks de berekening van onze klimaatvoetafdruk op basis van de meest recente gegevens, emissiefactoren en inzichten in onze waardeketen. In 2025 werden verschillende historische emissiegegevens herberekend om een consistente vergelijking doorheen de tijd mogelijk te maken. 

Alle historische cijfers die in dit hoofdstuk worden weergegeven, zijn gebaseerd op deze geactualiseerde methodologie. Daardoor kunnen ze afwijken van cijfers die in eerdere duurzaamheids- of klimaatrapporten werden gepubliceerd. 

 

Evolutie van de klimaatvoetafdruk 2023-2025
2025* 2024 2023 2024-2025 2023-2024 
(%) (%) 
Scope 1 10,43 28,41 39,13 -63,29 -27,40 
Scope 2 7,56 11,65 10,18 -35,11 +14,44 
Scope 3 119,76 115,46 106,87 +3,72 +8,04 
TOTAAL 137,75 155,52 156,15 -11,43 -0,40 

*exclusief eenmalige verhuisemissies

Om de voortgang van ons klimaatplan correct te beoordelen, bekijken we onze resultaten zowel met als zonder de uitzonderlijke emissies die verband houden met de verhuis naar het Engels Plein.  

Wanneer deze uitzonderlijke emissies buiten beschouwing worden gelaten, daalde onze totale klimaatvoetafdruk van 156,15 ton CO₂-equivalent in 2023 naar 155,52 ton CO₂-equivalent in 2024 en 137,75 ton CO₂-equivalent in 2025. 

Dat betekent een daling van 11,43% ten opzichte van 2024 en 11,75% ten opzichte van het herberekende referentiejaar 2023. 

De sterkste vooruitgang werd gerealiseerd binnen scope 1 en scope 2, onder meer dankzij de verdere elektrificatie van het wagenpark en de verhuis naar het Engels Plein. Scope 3 blijft de grootste bron van uitstoot en vormt tegelijk de belangrijkste uitdaging voor de komende jaren. 

De resultaten van 2025 tonen aan dat DNS Belgium vooruitgang blijft boeken in de uitvoering van het klimaatplan. Ondanks de blijvende uitdagingen binnen scope 3 blijft onze klimaatvoetafdruk in lijn met het reductietraject richting 2030. 

Hieronder lichten we de resultaten per scope verder toe. Daarbij bekijken we niet alleen hoe de uitstoot evolueerde ten opzichte van 2023 en 2024, maar ook hoe die resultaten zich verhouden tot onze klimaatdoelstellingen voor 2030. 

Voor meer achtergrond bij deze cijfers en onze berekeningsmethodologie verwijzen we naar het volledige Klimaatvoetafdrukrapport 2025.  

 

1.5. Scope 1: directe emissies 

Resultaat en vooruitgang 

De scope 1-uitstoot bedroeg in 2025 10,43 ton CO₂-equivalent, een daling van 63,3% ten opzichte van 2024. Vergeleken met het herberekende referentiejaar 2023 bedraagt de reductie meer dan 73%. 

Genomen maatregelen 

In 2025 zetten we verder in op maatregelen uit ons klimaatplan, waaronder: 

  • de verdere elektrificatie van het wagenpark;

  • de uitfasering van de laatste bedrijfswagen op fossiele brandstof;

  • alternatieve mobiliteitsoplossingen zoals fietsleasing en het mobiliteitsbudget;

  • de verhuis naar een kantoor zonder aardgasverwarming 

Met de uitfasering van de laatste fossiele bedrijfswagen werd een belangrijke mijlpaal uit ons klimaatplan gerealiseerd. 

Doelstellingen 2030 en volgende stappen 

Via ons klimaatplan 2024-2030 streven we naar een reductie van 42% van de gezamenlijke scope 1- en scope 2-uitstoot tegen 2030, ten opzichte van het herberekende referentiejaar 2023.  De verdere elektrificatie van het wagenpark en de afbouw van emissies verbonden aan verwarming blijven daarbij de belangrijkste hefbomen. Vanaf 2026 zal onze volledige bedrijfsvloot elektrisch zijn. Ook de emissies uit verwarming zullen verder afnemen dankzij de verhuis naar een kantoor dat volledig elektrisch wordt verwarmd. Daardoor verwachten we onze scope 1-uitstoot de komende jaren verder te verlagen. 

 

1.6. Scope 2: aangekochte energie 

Resultaat 2025 en vooruitgang 

De scope 2-uitstoot bedroeg in 2025 7,56 ton CO₂-equivalent, goed voor 4,7% van onze totale klimaatvoetafdruk. 

Ten opzichte van de herberekende uitstoot van 2024 daalde de uitstoot met 35,1%, van 11,65 naar 7,56 ton CO₂-equivalent. Daarmee ligt onze scope 2-uitstoot ook ruim onder het niveau van het herberekende referentiejaar 2023 (10,18 ton CO₂-equivalent). 

Deze emissies zijn voornamelijk afkomstig van elektriciteitsverbruik in onze gebouwen, het gebruik van laadpalen en elektriciteitsverbruik tijdens thuiswerk. Voor de rapportering van onze scope 2-uitstoot hanteren we de marktgebaseerde methode. Dankzij ons groene stroomcontract wordt een groot deel van ons elektriciteitsverbruik volgens de marktgebaseerde methode als emissievrij beschouwd. 

De verdere elektrificatie van het wagenpark zorgt wel voor een verschuiving van een deel van de klimaatimpact tussen scopes. Waar voertuigen met een verbrandingsmotor directe emissies veroorzaken (scope 1), verschuift bij elektrische voertuigen een deel van de impact naar elektriciteitsverbruik (scope 2) en naar de productie van voertuigen en batterijen (scope 3). Over hun volledige levenscyclus blijven elektrische voertuigen echter gunstiger dan voertuigen met een verbrandingsmotor. 

Genomen maatregelen 

In 2025 verhuisden we naar ons nieuwe kantoor aan het Engels Plein. 

Die verhuis had een positieve impact op onze scope 2-uitstoot. In het vorige kantoor waren nog emissies verbonden aan het elektriciteitsverbruik van de gemeenschappelijke delen van het gebouw en de laadinfrastructuur. Door de verhuis vallen de emissies uit de gemeenschappelijke delen weg, terwijl de laadinfrastructuur voortaan gebruikmaakt van groene stroom. Daardoor daalde de uitstoot verbonden aan ons elektriciteitsverbruik aanzienlijk. 

Doelstellingen 2030 en volgende stappen 

Via ons klimaatplan 2024-2030 streven we naar een reductie van 42% van de gezamenlijke scope 1- en scope 2-uitstoot tegen 2030, ten opzichte van het herberekende referentiejaar 2023. 

Vanaf 2026 zullen we voor het eerst een volledig jaar rapporteren vanuit ons nieuwe kantoor aan het Engels Plein. Hierdoor verwachten we dat de positieve impact van de verhuis op onze scope 2-uitstoot nog duidelijker zichtbaar wordt. Tegelijk blijven we inzetten op een efficiënt energieverbruik en het gebruik van groene stroom. 

 

1.7. Scope 3: waardeketen 

Resultaat 2025 en vooruitgang 

Het grootste deel van onze klimaatvoetafdruk in 2025 komt uit Scope 3-emissies. 

De scope 3-uitstoot bedroeg in 2025 in totaal 142,10 ton CO₂-equivalent. Hiervan was 22,34 ton CO₂-equivalent verbonden aan uitzonderlijke verhuisactiviteiten (afbraakwerken, werfschoonmaak en uitzonderlijke afvalcontainer). Zonder deze eenmalige verhuisemissies bedroeg de scope 3-uitstoot 119,76 ton CO₂-equivalent. Daarmee vertegenwoordigde scope 3 ongeveer 87% van de klimaatvoetafdruk van DNS Belgium, eveneens exclusief uitzonderlijke verhuisemissies. 

Ten opzichte van de herberekende uitstoot van 2024 steeg de scope 3-uitstoot met 3,7%, van 115,46 naar 119,76 ton CO₂-equivalent. Vergeleken met het herberekende referentiejaar 2023 bedraagt de stijging 12,1%. 

De belangrijkste emissiebronnen binnen scope 3 (exclusief uitzonderlijke verhuisemissies) zijn: 

  • kapitaalgoederen: 74,66 ton CO₂-equivalent 

  • aangekochte goederen en diensten: 16,61 ton CO₂-equivalent 

  • woon-werkverkeer: 10,37 ton CO₂-equivalent 

  • gehuurde activa als huurder: 9,45 ton CO₂-equivalent 

  • zakelijke reizen: 4,53 ton CO₂-equivalent 

De categorie aangekochte goederen en diensten omvatte daarnaast nog 22,27 ton CO₂-equivalent aan uitzonderlijke verhuisgerelateerde emissies. Inclusief deze emissies bedroeg de uitstoot binnen deze categorie 38,88 ton CO₂-equivalent. 

De stijging van scope 3 moet echter genuanceerd worden. Ook wanneer de uitzonderlijke verhuisemissies buiten beschouwing worden gelaten in de trendanalyse, blijft de uitstoot uit kapitaalgoederen hoog door investeringen in elektrische bedrijfswagens en het nieuwe kantoor. Hoewel deze investeringen bijdragen aan de scope 3-uitstoot, ondersteunen ze tegelijk de verdere daling van onze directe emissies. Terwijl onze directe emissies (scope 1) tussen 2024 en 2025 met meer dan 63% daalden, verschuift een deel van onze klimaatimpact naar de waardeketen. Daardoor wordt scope 3 steeds bepalender voor onze totale klimaatvoetafdruk. 

Genomen maatregelen 

In 2025 zetten we onder meer in op: 

  • duurzame mobiliteit via fietsleasing en het mobiliteitsbudget;
  • het stimuleren van fietsgebruik en openbaar vervoer voor woon-werkverkeer;
  • het beperken van zakelijke reizen waar mogelijk;
  • een verdere verfijning van de inventaris van onze serverinfrastructuur;
  • Beperking van de impact van de verhuis naar het Engels Plein door hergebruik meubilair en materialen 

Woon-werkverkeer blijft met 10,37 ton CO₂-equivalent een belangrijke emissiebron binnen scope 3. Daarom blijven we inzetten op alternatieven voor individuele autoverplaatsingen. In 2025 legden medewerkers samen 21.051 kilometer af met de fiets voor hun woon-werkverkeer, tegenover 17.330 kilometer in 2024. Dat komt neer op een stijging van 21,5%. 

Voor mij is fietsen naar het werk pure winst: ik maak mijn hoofd leeg, blijf in beweging, vermijd filestress en draag mijn steentje bij aan een duurzamere wereld.

Portret van Lieke Staelens, Financial analyst bij DNS Belgium, verantwoordelijk voor financiële strategie en budgetbeheer.

Meer inzicht in de klimaatimpact van onze serverinfrastructuur 

Als beheerder van de .be-, .vlaanderen- en .brussels-domeinnamen steunt onze dienstverlening op diverse serveromgevingen en digitale infrastructuur. 

In 2025 hebben we de rapportering van de klimaatimpact van deze infrastructuur verder verfijnd. De emissies van ons registratieplatform bij AWS en van de servers die destijds in ons kantoor in het Ubicenter waren ondergebracht, maakten al deel uit van onze klimaatvoetafdruk. In 2025 werd de inventaris uitgebreid met bijkomende servers die voordien nog niet waren opgenomen, zodat we een vollediger beeld krijgen van de uitstoot die verbonden is aan onze digitale dienstverlening. 

In totaal rapporteerden we in 2025: 

  • 6,99 ton CO₂-equivalent voor onze extern gehoste name- en anycastservers;
  • 1,55 ton CO₂-equivalent voor testservers die sinds mei 2025 in een extern datacenter worden beheerd;
  • 12,47 ton CO₂-equivalent voor third-party servers, waarvan:
  • 7,10 ton CO₂-equivalent voor externe nameservers;
  • 5,37 ton CO₂-equivalent voor het AWS-registratieplatform. 

Samen vertegenwoordigen deze categorieën 21,01 ton CO₂-equivalent uitstoot. 

Door de inventaris van onze serverinfrastructuur verder te verfijnen, beschikken we vandaag over een nauwkeuriger beeld van de klimaatimpact van onze digitale dienstverlening. Dat helpt ons om deze emissies beter op te volgen en toekomstige keuzes rond infrastructuur, hosting en leveranciers beter te onderbouwen. 

De verhuis naar het Engels Plein: tijdelijke impact, structurele voordelen 

De verhuis naar ons nieuwe kantoor aan het Engels Plein had in 2025 een merkbare impact op onze klimaatvoetafdruk. Emissies verbonden aan afbraakwerken, werfschoonmaak en verhuisactiviteiten zorgden voor een uitzonderlijke, eenmalige uitstoot. 

Om de evolutie van onze klimaatprestaties correct te kunnen vergelijken met voorgaande jaren, worden deze uitzonderlijke verhuisemissies buiten beschouwing gelaten in de trendanalyse van het klimaatplan. Emissies verbonden aan investeringen in het nieuwe kantoor, zoals kapitaalgoederen, blijven wel opgenomen in de klimaatvoetafdruk. 

Zonder deze uitzonderlijke verhuisemissies bedroeg de klimaatvoetafdruk van DNS Belgium in 2025 137,75 ton CO₂-equivalent, tegenover 155,52 ton CO₂-equivalent in 2024. Dat komt neer op een daling van 11,4%. 

Bij de verhuis hebben we bewust geprobeerd om de milieu-impact zo veel mogelijk te beperken. Waar mogelijk kozen we voor het hergebruik van bestaand meubilair en materialen. Materialen die niet langer intern gebruikt konden worden, kregen onder meer via de Leuvense Materialenbank een tweede leven. 

De verhuis moet bovendien niet alleen bekeken worden vanuit de tijdelijke uitstoot die ermee gepaard ging. Zo vallen de emissies verbonden aan de gemeenschappelijke delen van het voormalige gebouw weg, maken de laadpunten vandaag gebruik van groene stroom en bevinden zich geen eigen servers meer op de kantoorlocatie. Deze veranderingen droegen al bij aan de daling van onze scope 2-uitstoot in 2025. Omdat 2025 een overgangsjaar was, verwachten we dat de volledige impact van deze veranderingen vanaf 2026 zichtbaar zal worden.  

Doelstellingen 2030 en volgende stappen 

Via ons klimaatplan 2024-2030 streven we naar een reductie van 25% van onze scope 3-uitstoot tegen 2030. Op basis van het herberekende referentiejaar 2023 betekent dit een daling van 106,87 ton CO₂-equivalent naar 80,07 ton CO₂-equivalent. 

De resultaten van 2025 tonen aan dat de grootste klimaatuitdaging voor DNS Belgium zich vandaag in de waardeketen bevindt. Hoewel onze totale klimaatvoetafdruk zonder de uitzonderlijke verhuisemissies daalde ten opzichte van 2024, blijft verdere aandacht nodig voor de meer structurele emissiebronnen binnen scope 3. 

De komende jaren blijven we daarom inzetten op de maatregelen uit ons klimaatplan. Daarbij zal bijzondere aandacht uitgaan naar emissies verbonden aan woon-werkverkeer, aangekochte goederen en diensten en onze digitale infrastructuur. We willen ook duurzaamheid sterker meenemen in gesprekken met leveranciers en partners. 

De resultaten van 2025 bevestigen dat DNS Belgium vooruitgang blijft boeken richting de doelstellingen van het klimaatplan. Tegelijk maken ze duidelijk dat bijkomende inspanningen rond de uitstoot in onze waardeketen noodzakelijk blijven om de doelstellingen voor 2030 te behalen.

 

1.8. CO₂-compensatie als aanvulling op reductiemaatregelen

Onze prioriteit blijft het vermijden en reduceren van uitstoot. Voor emissies die vandaag nog niet vermeden kunnen worden, voorzien we aanvullend CO₂-compensatie. Daarom werken we samen met Ecolife aan een dynamisch compensatiemodel dat steunt op drie complementaire pijlers: 

1. PAS 2060 offsets die certificeert dat onze CO₂-uitstoot gecompenseerd wordt  

en aanvullende compensaties via 

2. high impact donaties via doneereffectief

3. lokale impact donaties 

Onder die derde pijler van lokale impact donaties, ondersteunt DNS Belgium Leuven 2030 financieel in haar werking om Leuven tegen 2030 uit te bouwen tot een klimaatbestendige stad. Op die manier bevestigen we onze ambassadeursrol op vlak van verduurzaming binnen lokale initiatieven. 

2. Circulaire economie: hergebruik van elektronisch bedrijfsafval stimuleren

Elektronisch bedrijfsafval zoals laptops en IT-assets bevatten een schat aan waardevolle grondstoffen, waaronder zeldzame metalen en hoogwaardige componenten. Door hergebruik en correcte recyclage te stimuleren, niet alleen intern, maar ook bij andere bedrijven, dragen we bij aan een circulaire economie. 

In 2019 richtte DNS Belgium samen met Close the Gap, Digital for Youth op waarmee laptops en andere IT-assets worden verzameld bij bedrijven en refurbished worden voor hergebruik door digitaal kwetsbare jongeren en kinderen. Via Digital For Youth zijn er in 2025 40.923 IT-assets verzameld, waarvan 19.461 laptops. Uit hun impactverslag, blijkt dat met alle IT-donaties 7.614 ton aan CO₂-equivalenten vermeden werd, naast toxische materialen, e-waste, impactmineralen en landgebruik. Van deze laptops zijn er 3.696 uitgedeeld aan organisaties die werken met jongeren. Zij worden ook bevraagd hoeveel laptops ze nieuw zouden aangekocht hebben indien ze geen laptops van Digital for Youth hadden kregen. In totaal werd de aankoop van 849 laptops vermeden, goed voor 139 ton CO₂-uitstoot. 

Naar aanleiding van onze verhuis in 2025 schonken we zelf ook laptops en andere IT-materialen die niet langer binnen onze organisatie konden worden ingezet. In totaal werden 28 laptops gedoneerd, waarvan 25 toestellen geschikt waren voor hergebruik. 

Elektronisch bedrijfsafval voor hergebruik en recyclage via Digital for Youth.

3. Duurzaamheid stimuleren bij registrars en registranten 

DNS Belgium wil een voortrekkersrol spelen op het vlak van duurzaamheid en maatschappelijk verantwoord ondernemen in onze sector. Terwijl we onze eigen ecologische impact zo klein mogelijk maken, proberen we ook een positieve impact te hebben op de samenleving. Dat doen we onder andere door organisaties in onze sector te inspireren. 

Om die ambitie kracht bij te zetten, introduceerden we in 2024 .be Sustainable. 

Met .be Sustainable willen we in de eerste plaats registrars aanmoedigen om zelf duurzame doelen te stellen, maatschappelijk verantwoord te ondernemen en hun manier van werken, hun processen, hun beleid te verduurzamen.  

In 2025 onderzochten we de duurzaamheidscommunicatie van alle publiek beschikbare .be-registrars. Daarbij analyseerden we 226 registrars en brachten we in kaart in welke mate zij publiek communiceren over duurzaamheid. Uit het onderzoek bleek dat 80% geen duurzaamheidsinspanningen communiceert, 7% beperkt communiceert over losse initiatieven en 13% actief communiceert over ESG-thema's of beschikt over een duidelijke duurzaamheidsstrategie. Deze resultaten tonen aan dat er nog groeipotentieel is binnen de sector, maar brengen tegelijk ook inspirerende voorbeelden aan het licht. 

Om registrars te helpen bij hun eerste stappen rond duurzaam ondernemen, publiceerden we ook praktische tips om werk te maken van duurzaamheid. Daarnaast blijven we inspirerende voorbeelden uit onze registrarcommunity in de kijker zetten en kennisdeling rond duurzaamheid stimuleren binnen ons ecosysteem. 

Overige milieu-impact in cijfers

Uit onze dubbele materialiteitsanalyse kwamen vervuiling, biodiversiteit en water niet naar voren als materiële thema's voor DNS Belgium. Daarom formuleren we hiervoor geen specifieke strategische doelstellingen. In lijn met de VSME-richtlijn rapporteren we wel de relevante kerncijfers. 

Lucht-, water- en bodemvervuiling: voor de airconditioninginstallatie in het voormalige kantoor in het Ubicenter werd, op basis van een aangenomen lekpercentage van 5%, een potentiële lekkage van 0,49 kg koelmiddel (R410A) berekend. Voor de nieuwe installatie aan het Engels Plein werd in 2025 geen lekkage meegerekend. 

Biodiversiteit: DNS Belgium beschikt niet over locaties in of nabij biodiversiteitsgevoelige gebieden. Ons landgebruik beperkt zich tot verzegelde oppervlakte. In 2025 verhuisden we van een kantoorruimte van 909 m² in het Ubicenter naar een kantoorruimte van 840 m² aan het Engels Plein.  Daarnaast heeft DNS Belgium sinds 2017 al meer dan 16.000 m² bos aangeplant of bestaand bos heropgewaardeerd in België, in samenwerking met Planteenbos.  

Water: ons waterverbruik bedroeg 125,8 m³. We zijn niet gevestigd in een gebied met waterstress en lozen geen proceswater.

Afval: in 2025 werd in totaal 951,3 kg afval afgevoerd. Daarvan werd 593,3 kg gerecycleerd of hergebruikt en 357,9 kg als restafval verwerkt. De grootste afvalstromen waren papier en karton (307,8 kg), PMD (151,3 kg), organisch afval (113,2 kg) en glas (21 kg). 

 

Afvalproductie
  

Jaarlijks totaal geproduceerd afval

(kg) waarvan:

Afval dat wordt

gerecycleerd of hergebruikt

Afval dat wordt

afgevoerd

Niet-gevaarlijk afval

593,3

357,9

Restafval

n/a

357,9

PMD-afval

151,3

n/a

Papier en karton-afval

307,8

n/a

Organisch afval

113,2

n/a

Glas-afval

21,0

n/a

Gevaarlijk afval

n/a

n/a

Lees meer